Komunikacja na
Kubie jest nieco utrudniona. Nie kursują tu ani tramwaje, ani autobusy. Kilka linii autobusowych znaleźć można w stolicy, jednakże autobusy kursują tak rzadko i tak nieregularnie, że trudno traktować je jak poważny środek transportu. Do niedawna głównym środkiem komunikacji w
Hawanie były
Camellos. Były to ciężarówki, które miały dorobione naczepy imitujące kadłub autobusu. Jednak w 2008 roku zostały one wycofane z użytku i zastąpione produkowanymi w Chinach Yutongami.
Alternatywnym dla autobusu rozwiązaniem mogą być taksówki, coco taxi (motorowe taksówki) lub wynajem samochodu. Wynajem auta nie jest najtańszą opcją, ale niewątpliwie najlepszą. Auta przeznaczone na wynajem są w większości nowe i w dobrym stanie a wypożyczalnie samochodowe znaleźć można w każdym hotelu. Ceny wynajmu aut nie są niestety stałe ale zależne od pory roku i sezonu. Najciężej jest wynająć auto w okresie od grudnia do lutego a także w czasie wakacji.
Na Kubie jest wtedy najwięcej turystów i zaobserwować można niedobór samochodów. Wypożyczając auto na Kubie należy pamiętać, żeby parkując je na noc nie zostawiać go w ustronnym miejscu, zawsze wymontowywać antenę i panel do CD. Na Kubie liczne kontrole policyjne są na porządku dziennym, dlatego zawsze należy mieć przy sobie kontrakt wynajmu auta, ponieważ jest to dowód rejestracyjny samochodu. Kubańskie drogi pełne są dziur, brakuje także znaków drogowych, dlatego jazda po nich może być prawdziwą przygodą.
Podróżowanie po zmroku nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiele pojazdów na Kubie nie jest wcale oświetlonych, brak także latarni ulicznych oraz pobocza. Należy także uważać na Kubańczyków, którzy handlują wzdłuż trasy i kładą się spać na drodze oraz wypasają na niej bydło. Viazul to główna linia autokarowa na Kubie. Dysponuje ona klimatyzowanymi autokarami, które kursują między wszystkimi największymi miastami. Istnieje także druga linia Astrotur, jednak jest ona przeznaczona głównie dla Kubańczyków a w jej autobusach jest zaledwie kilka foteli przeznaczonych dla turystów. Są to autokary o dużo niższym standardzie.
Po Kubie można także poruszać się za pomocą kolei, jednak jest to jeden z najgorszych środków transportu. Pociągi bardzo często spóźniają się o parę godzin, zatrzymują się w szczerym polu na postój lub nie przyjeżdżają w ogóle. Na Kubie wyróżnić można dwa rodzaje pociągów: normal i especial. Pociągi typu especial są dwa razy droższe i poza ceną nie ma między nimi większej różnicy. Na Kubie można także korzystać z korporacji taksówkowych. Dla turystów przeznaczone są taksówki wyłącznie z rządowej sieci a korzystanie z nieoznakowanych taksówek może być niebezpieczne. Telefoniczne połączenia na Kubie to jedne z najdroższych połączeń na świecie, natomiast w każdym hotelu znajduje się kawiarenka internetowa. Są jednak pewne ograniczenia. Nie wolno w nich korzystać z pendrive ani przesyłać żadnych plików za granicę. Niestety, Internet na Kubie nie należy do najszybszych. Podobnie jak poczta, która listy czy kartki pocztowe dostarcza w czasie od 30 dni do 3 miesięcy.